Koç Holding Enerji Grubu şirketlerinden Aygaz, Türkiye’de kurumsal yönetim derecelendirme notu en yüksek ilk üç şirketten biri oldu. Kurumsal yönetim derecelendirme notunu bu yıl 8,96’dan 9,27’e yükselten Aygaz, bu başarıyla bir kez daha, 150 ülkeyi kapsayan Dünya Kurumsal Yönetim Endeksi’nde en iyi nota sahip ilk grup arasında yer aldı.

 Yagiz_Eyuboglu

 Türkiye’de Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisansıyla İMKB Kurumsal Yönetim Endeksi’nde yer alacak şirketlerin kurumsal yönetim derecelendirme faaliyetlerini yürüten Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri, Aygaz’ın geçen yıl 8,96 olarak belirlenen kurumsal yönetim derecelendirme notunun 9,27’ye yükseldiğini açıkladı. Aygaz, yeni kurumsal yönetim notuyla, Türkiye’nin kurumsal yönetim notu en yüksek 2. şirketi oldu. Aygaz, güncellenen notuyla bu yıl da dünyada en iyi derecelendirmeye sahip ilk grup kuruluşlar arasında yer aldı.

Kurumsal yönetim derecelendirme notu belirlenirken, pay sahipleri, kamuoyunu aydınlatma ve şeffaflık, menfaat sahipleri ile yönetim kurulu olmak üzere dört ana başlıktan oluşan SPK’nın “Kurumsal Yönetim İlkeleri” baz alınıyor

Şeffaf yapısıyla en üst düzeyde

Bu ilkeler çerçevesinde yapılan incelemelerde, Aygaz’a verilen 9,27’lik kurumsal yönetim derecelendirme notu, şirketin, SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne büyük ölçüde uyum sağlayarak tüm politika ve önlemleri uygulamaya soktuğunu, yönetim ve iç kontrol mekanizmalarının etkin bir şekilde oluşturulup işletildiğini, tüm kurumsal yönetim risklerinin tespit edilerek aktif bir şekilde yönetildiğini, pay ve menfaat sahiplerinin haklarının en adil şekilde gözetildiğini ifade ediyor. Bu not ayrıca, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık faaliyetlerinin en üst düzeyde olduğunu, yönetim kurulunun yapı ve işleyişinin en iyi uygulama kategorisinde yer aldığının göstergesi olarak kabul ediliyor.

Eyüboğlu: Her kademedeki çalışanımızın bu başarıda büyük payı var

Aygaz’ın kuruluşundan bu yana halka açık bir şirket olduğunu, şeffaflık ve kurumsal yönetim kültürünün yarım asırlık bir geçmişi bulunduğunu belirten Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu, iş sonuçları kadar, iş süreçlerine de önem verdiklerini vurguladı. Eyüboğlu, ürün ve hizmet kalitesindeki artışın süreçlerle başladığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Yarım asırlık iş kültürümüzü zenginleştirmek ve markalarımızın itibarını yükseltmek için titizlikle çalışıyoruz. Pek çok alanda iyileştirme gerektiren bu çabada iki nokta ön plana çıkıyor: Şeffaflık ve hesap verebilirlik. Özellikle bu iki alanda sağladığımız ilerlemenin, kurumsal yönetim derecemize de katkı sağladığına inanıyorum. Merkez yönetimden, bayilerimize kadar değer zincirimizin her halkasında, şeffaf ve hesap verebilir bir kurum olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Dolayısıyla, elde edilen bu başarıda, yatırımcı ilişkileri uzmanlarımızdan, dolum teknisyenlerimize ve kaynak operatörlerimize;  satış temsilcilerimizden, tanker şoförlerimize ve abone servis görevlilerimize kadar her Aygaz personelinin büyük emeği var.”

Aygaz hakkında

Koç Topluluğu’nun enerji sektöründe faaliyet gösteren ilk şirketi olan Aygaz, Türkiye’nin 10. büyük sanayi kuruluşudur. Kurulduğu 1961 yılından bu yana Türkiye’de LPG (Likit Petrol Gazı) sektöründe liderliğini sürdüren Aygaz; LPG’nin otogaz, tüpgaz ve dökmegaz olarak dağıtımının yanı sıra gaz aletleri üretimi ve satışını da gerçekleştirmektedir. 81 ilde 3.800 tüpgaz bayisi ve otogaz istasyonu ile hizmet veren Aygaz ayrıca, 26 ülkeye gaz aletleri ihracatı yaparak, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika pazarlarında da faaliyet göstermektedir. Aygaz tüpü her gün 100 binden fazla eve ve işyerine girmekte, 1 milyona yakın araç Aygaz’ın otogaz ürünü Aygaz Otogaz+ ile yolculuk yapmaktadır. Aygaz merkez tesisler ve bayiler olmak üzere 15 binden fazla personel ile yarım asırdır Türkiye’nin dört bir köşesinde hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…

Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin ilk Türk başkanı oldu

Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin 59.…