Connect with us

Tüketici Ürünleri

Ayakkabı Sektörü 2022’ye 1 Milyar Dolarlık İhracat Rekoru ve Yüzde 23’lük Büyüme ile Girdi

Yayın tarihi

-

Ayakkabı sektörü Ocak – Aralık 2021 tarihleri arasında 1 milyar dolarlık kritik eşiği geçip rekor seviye ulaşırken, 2022 yılına yüzde 23’lük bir büyüme oranıyla girdi. Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Yönetim Kurulu Başkanı Berke İçten, 2021 yılında ayakkabı ihracatında çıtayı önceki yıllara göre oldukça yukarı taşıdıklarını ifade ederken, 1 milyar dolarlık ihracat rakamına ilk kez ulaştıklarını kaydetti.

2021 yılı Ocak-Aralık döneminde deri ve deri mamulleri ürün grupları içerisinde en çok ihracat ayakkabı ve aksamları ürünlerinde gerçekleşti. Bu ürün grubunda 1 milyar 6 milyon dolarlık ihracat gerçekleşirken, ayakkabı ve aksamları ihracatında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 oranında artış kaydedildi. Aynı ürün grubunun toplam deri ve deri ürünleri ihracatı içerisindeki payı ise İDMİB verilerine göre 2021 yılı Ocak-Aralık döneminde yüzde 58,3 olarak belirtildi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan TASD Başkanı Berke İçten, “Yıllık; 550 milyon çift üretim kapasitesine sahip olan ayakkabı sektörümüz, dünyanın 5. büyük ihracat merkezi konumunda bulunurken, Türkiye aynı zamanda dünyanın 6. büyük üretim merkezi olarak yer alıyor. Biz de dernek olarak sektörümüzün bu bağlamda daha çok kalkınması adına faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

En çok ihracat Rusya’ya gerçekleşti

“Ayakkabı ürün grubu ihracatımızda, 2021 yılı Ocak-Aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 oranında artış kaydedilmiş, ihracatımız 818,4 milyon dolardan 1 milyar 6 milyon dolara çıkmıştır” diye belirten Başkan Berke İçten, 2021 yılı Ocak-Aralık döneminde Türkiye tarafından en çok ayakkabı ve aksamları ihracatı yapılan ilk 10 ülke sıralamasında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24,5 oranında artış kaydedilen Rusya lider konumunda yer alırken, bu ülkeye yapılan ihracatımız 82,5 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir” diye ifade etti.

2021 yılı Ocak-Aralık döneminde ayakkabı ihracatında yüzde 18,8 oranında artış yaşanan Irak ikinci en büyük ihracat pazarı olurken, ihracat değeri 75,5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Irak’ın toplam ihracat içindeki payı yüzde 7,5 oldu. Yine aynı dönemde yüzde 16,2 artış yaşanan üçüncü en büyük ihracat pazar Almanya’nın payı ise yüzde 7 ve ihracat değeri 70 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2021 yılı Ocak-Aralık döneminde İspanya, Romanya, İsrail, Birleşik Krallık, İtalya, Libya ve Hollanda’ya yönelik ihracatta sırasıyla yüzde 7,7, yüzde 24,9, yüzde 53,2, yüzde 25,3, yüzde 21,7, yüzde 58,8 ve yüzde 21,3 oranlarında artış kaydedildiği görüldü.

Berke İçten: “Ayakkabı sektörü rekorlara doyamayacak”

Ülkemizin 3.5 – 4 saatlik uçuş mesafesinde 65 milyar dolarlık bir piyasada ayakkabı ticaret hacmi dönmektedir” diye ifade eden Başkan Berke İçten, “Sektörümüze daha çok katma değer sağlamak üzere, yeni pazarlarda ticaret gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda çalışmalarımıza başladık ve 2022 yıl sonu hedefimizi de yeni rekorlar kırmak üzere belirledik” dedi.

TASD Başkanı Berke İçten, “Türkiye şimdilerde yabancı üreticilerin de yeni gözdesi konumunda, ülkemiz çok ciddi bir üretim potansiyeline sahip bulunuyor. 2021 yılını pandemiye rağmen rekorlarla geçiren ayakkabı sanayimiz, önümüzdeki yıllarda da rekorlara doyamayacağımız işlere imza atmaya devam edecektir. Sektörümüzün önü çok açıktır. Dünyanın 5. büyük ihracat merkezi konumunda bulunan ülkemizin ilk 3’te yer alması için şevkle çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

“2022’de kendi fuarlarımızı yapacağız”

TASD Başkanı Berke İçten, “Türkiye’nin en kapsamlı ayakkabı moda fuarı olan AYMOD, 33 yıldır aralıksız olarak yılda iki kere olmak üzere Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD)’nin de destekleri ile düzenleniyordu. Geçtiğimiz Eylül ayı sonunda 65. kez organize edilen bu büyük organizasyonun Mart ayındaki 66’ncı buluşması içinse geri sayımı başlattık. Ancak bu yıl yeni bir oluşuma imza atarak TASD Fuarcılık A.Ş’yi kurduk. Böylece fuarın tüm organizasyonu TASD Fuarcılık tarafından yürütülecek. 30 Mart ve 02 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek” dedi.

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haberler

Yeni yılda sevdiklerinizin ofisine renk katın

Yayın tarihi

-

Yazar:

Yılbaşı hediyeleri artık, günün büyük bölümünü geçirdiğimiz ofisleri renklendirecek ofis mobilyaları ve aksesuarları arasından seçiliyor.

Yılbaşlarında hediyeleşmek, karşı tarafa verilen değerin yanı sıra bir yıl boyunca anımsanmak anlamına da geliyor. Hediye seçimi, bu nedenle kimi zaman ayrılan bütçeden daha fazla düşündürüyor. İşte bu nedenle hediye tercihi yaşamımız ve tarzımızla özdeşleşen ofislere göre şekilleniyor.

Mobilyanın kalbinin attığı Ankara’da ofis tasarımlarıyla öne çıkan Ofis Tekin’in Genel Müdürü Cemal Tekin, ofis mobilyacıları için son yıllarda yıl sonunun hesap, yılı kapatma telaşı kadar, yeni yıl hediye yoğunluğu yaşamalarına da neden olduğunu belirtti.

Sevdiklerine yılbaşı hediyesi almak isteyenlerin klasikleşen hediye anlayışının yerine daha özel ve kullanışlı hediyelere yöneldiklerini ifade eden Tekin, şunları söyledi:

“Sevdiklerimizi nasıl mutlu ederim diye düşünenler, onların bir yıl boyunca günlerinin büyük bölümünü ofislerinde geçirdiklerinin farkındalar. Yılbaşı hediyesi seçerken de buna odaklanıyorlar. Ofis ortamında onları stresten kurtaracak, her baktıklarında anımsanmalarını sağlayacak, yaşam alanlarına renk katacak seçeneklerin ‘adrese teslim’ hediye olduğu düşüncesi her geçen yıl daha da artıyor. Bu hediye şık bir koltuk olduğu kadar, özel tasarlanmış dilsiz uşak, gösterişli bir sehpaha olabiliyor. Ofis aksesuarlarında ise son yıllarda çılgın, son derece yaratıcı tasarımlar var. Hediye edilecek sıradışı bir aksesuar ofisin havasını komple değiştirebiliyor.”

Cemal Tekin, ofis mobilyası hediye ederken de bazı detaylara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Kişinin mesleğine uygun bir hediye isabetli bir karar olacaktır. Bugün doktorundan, avukatına; gazeteciden, holdig patronunun ofisine kadar çok farklı aksesuar ve mobilya seçenekleri var. Ayrıca hediye gönderilecek kişinin ofisindeki renkler, tasarım da çok iyi irdelenmeli. İğreti durmamalı, tam aksine bütünleşmeli, ofise hareket katmalı. Şunu da unutmayalım bir ofis ortamında veya farklı bir işte çalışan için alınacak hediye onu mutlu edeceği gibi işine verdiğiniz değerin de göstergesi olacaktır” dedi.

 

Haberin Devamı

Haberler

“Havadaki Türk sayısı” artacak

Yayın tarihi

-

Yazar:

Vizesiz AB seyahati için atılan ilk adım, ihracatçıların geleceğe yönelik hedeflerini de artırdı. “Bir ayaklarının artık yurtdışında olacağını” belirten ihracatçılara göre havadaki her uçakta en az 4 Türk yolcu bulunacak.

 

Kısa zamanda 5 kıtada 58 ülkeye ihracat yapan bir iş kadını haline gelen BRN Yatakları’nın Genel Müdürü Berna İlter, Türkiye’nin gerek jeopolitik yapısı gerekse demografik yapısı itibariyle ihracata çok yatkın olduğunu söyledi.

İlter, buna karşın vize sorunu nedeniyle rahat hareket edemedikleri için çok sayıda pazarı yabancı rakiplerine kaptırdıklarını ifade ederek, bir süre önce Bakan Hayati Yazıcı’nın da katıldığı AB Parlamentosu’nda konuyla ilgili gösterdiği tepkiyi anımsattı.

AB tarafından 15 bin firmanın katıldığı European Business Awards’ta Yenilikçilik, Inovasyon ve En İyi Uygulama dalında ilk 10’a girerek Ruban dHonour ödülüne layık görüldüğünü, ödülden sonra başarı hikayesini anlatmak için AB Parlamentosu’na davet edildiğini, ancak bu aşamada bile en fazla 8 günlük vize verildiğini belirten Berna İlter, şunları söyledi:

“O gün Parlamento’da gösterdiğim tepki şok etkisi yaratmıştı. Ancak haklı davamızda sessiz kalamazdım. (Avrupa Topluluğu dağıldı da haberimiz mi yok hangi ülkeden girdiğimizin ne önemi var) diyerek tepkimi gösterdim. Hem de o ülkede faal olan ve BRN BENELUX adı altında vergi verdiğim şirket olduğu halde. Bugün gelinen noktada hak yerini buluyor. Ekonomi Bakanlığı başta olmak üzere devletin her kademesinde bugüne kadar işadamlarını rahatlatacak çok sayıda çalışma yapıldı. Bu sayede de ihracat rakamlarımız önemli ivmeler kaydetti. Ancak vize ayak bağımızdı. Vizesiz AB için atılan ilk adım iş dünyasında ihracat şevkimizi artırdı. Yurt dışına açılmak isteyen kadar, ihracatçının da en büyük sıkıntısı vize idi. Artık tüm yatırımcıların bir ayağı yurt dışında olacak. Başbakan Erdoğan havadaki her uçakta en az 2 Türk var diyordu. Şimdi her uçakta en az 4 yolcu olur.”

Berna İlter, vizesiz seyahatin 2023 yılındaki 500 milyarlık ihracat hedefine de ulaşılmasını kolaylaştıracağını buna karşın, Türk girişimcilerin şimdiden önlemlerini almaları gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki sınır tanımayan Türk ihracatçısı, vizesiz seyahatle sabah kahvaltıda İtalyan işadamıyla, 5 çayında ise İngiltere’de olur. Ertesi gün iş kahvaltısına Alman işadamıyla başlar. Biliyorsunuz Avrupa’ya ayrı, İngiltere’ye ayrı vize almak zorundayız.”

Haberin Devamı

Haberler

Bosch’a “En İyi Beyaz Eşya Markası” ödülü

Yayın tarihi

-

Yazar:

Avrupa’nın enerji verimliliği lideri Bosch Ev Aletleri, uluslararası lider beyaz eşya markalarının değerlendirildiği Ocak – Haziran 2013 “Avrupa Karşılaştırmalı Test Raporu”nda birinci sırada yer aldı. “Testlerde En İyiler” ve  “Satın Alınacak En İyiler” kategorilerinde 17’şer ödülün sahibi olan Bosch, böylece 2013’ün ilk altı ayına toplam 34 ödül sığdırdı. Aynı zamanda İngiltere’nin prestijli “Which? Ödülleri”nde üçüncü kez “En İyi Beyaz Eşya Markası” ödülüne layık görüldü.

Bosch Ev Aletleri Pazarlama Muduru Neylan Suer

Bosch Ev Aletleri Pazarlama Muduru Neylan Suer

“Yaşam için teknoloji” sloganıyla sadece bugünü değil, geleceğimizi de iyileştiren teknolojiler sunan Bosch Ev Aletleri, 2013 yılına Avrupa çapında ödüllerle devam ediyor. Bosch, Avrupa çapında 20’yi aşkın araştırma kuruluşu ve tüketici dergisi tarafından gerçekleştirilen, 93 ürün test ve değerlendirmelerinde, bir numaralı marka olarak ipi göğüsledi. Avrupa’nın ve dünyanın lider markalarının bulaşık makineleri, fırınları, buzdolapları, kurutma ve çamaşır makinelerinin değerlendirildiği testlerde, Ocak – Haziran 2013 olmak üzere altı aylık dönemi kapsayan rapor sonucuna göre Bosch Ev Aletleri,  “Testlerde En İyiler” ve “Satın Alınacak En İyiler” kategorilerinde toplamda 34 ödülün sahibi oldu. Bosch, ayrıca son derece prestijli Which? Ödülleri’nde 2011’den bu yana üçüncü kez “En İyi Beyaz Eşya Markası” unvanına da layık görüldü.

Neylan Süer: “Geçen yıldan daha büyük bir başarıya doğru koşuyoruz”

Bosch’un, 125 yıldır dünyada ve 100 yılı aşkın süredir de Türkiye’de; ‘İnsanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim’ ilkesiyle yönetildiğinin altını çizen Bosch Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Neylan Süer, Avrupa Karşılaştırmalı Test Raporu’nu değerlendirdiği konuşmasında; “Bosch olarak, Avrupa’nın ve hatta dünyanın en değerli markalarının ürünlerinin test edilerek, ödüllendirildiği bu raporda açık ara lider marka seçilmekten gurur duyuyoruz.. Bizi, böyle bir platformda ‘en iyi’ olarak tescilleyen herkese teşekkür ederiz” dedi.

Bosch, küçük ev aletlerinde de Türkiye’nin en memnun olunan markası seçildi

Beyaz eşya kategorisindeki başarılarının yanı sıra Bosch, Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve uluslararası araştırma şirketi KA Araştırma tarafından yürütülen Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi’nde (TMME) üç yıl üst üste küçük ev aletleri alanında sektör birincisi seçilerek, “Sürdürülen Başarı” Ödülü Altın Heykel’e layık görüldü. Bunun yanı sıra Bosch, TMME 2012’de küçük ev aletlerinde sektör birincisi oldu ve Gümüş Heykel Ödülü’nü de aldı. Bosch ayrıca, TMME 2012 yılı içinde 87 puan ile en yüksek skoru elde eden kuruluş oldu.

Haberin Devamı

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com