Arçelik A.Ş., Londra ve Amerika’da düzenlenen 5 günlük roadshow’un (yatırımcı turu) ardından, 25 Mart tarihinde, 10 yıl vadeli, 500 milyon ABD dolarlık tahvil ihraç işlemini tamamladı.

Tahvil piyasasında Arçelik benzeri Türk kurumsal kredilerinin nadir oluşu dolayısıyla, tahvil ihracına çok sayıda yatırımcı büyük ilgi gösterdi. Şirket, Londra (1-3. gün) New York, Boston ve Los Angeles’ta  (3-5. gün) birebir görüşme, ekip toplantıları ve telekonferans görüşmeleri gerçekleştirdi.

Arcelik_Eurobond_sayi_11

Tahvile, fon yöneticileri ve sigorta şirketlerinin ağırlıklı olduğu yüksek profilli 112 adet yatırımcıdan, ihracın 3,4 katı, toplam USD 1,7 milyar talep geldi.

İhraç edilecek tahvillerin nominal değeri 500 Milyon ABD Doları, vadesi 10 yıl, itfa tarihi 3 Nisan 2023 olacak. Tahvil %5,125 yeniden satış getirisi üzerinden fiyatlandı ve kupon oranı %5 olarak belirlendi. Tahvilin satış işlemi 3 Nisan 2013 tarihinde tamamlanacak.

Arçelik A.Ş. yurt dışı tahvil ihracını BofA Merrill Lynch, JP Morgan ve The Royal Bank of Scotland aracılığıyla gerçekleştirdi. “Rule 144A” ve “Regulation S” formatında yurt dışındaki yatırımcılara satılacak olan tahvil, Fitch’den BB+ notu ve S&P’den BB+ notu ile derecelendirildi.

Kurumsal tahvil piyasaları açısından önemli bir işlem olan tahvil ihracı, Türkiye ve gelişmekte olan piyasalarda birçok ilke de imza attı. Söz konusu işlem; bugüne kadar dünyada bir beyaz eşya firması tarafından BB+ notlu bir tahvil için yapılan en düşük kupon oranlı ihraç özelliğini taşımasının yanı sıra, gelişmekte olan piyasalarda BB+ notlu bir tahvil için 10 yıl vadeli en düşük kupon olma özelliğini taşıyor. Ayrıca bu kredi notu kategorisindeki bir şirketin hak kazandığı en düşük kupon ve getirili tahvil olmakla birlikte ilk 10 yıl vadeli tahvil olma özelliğini taşıyor.

Koç Holding A.Ş. Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu konuyla ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi: “Başarılı tahvil ihracımız, Arçelik A.Ş.’nin küresel bir şirket olarak dış borçlanmada da öncü bir rol oynadığını göstermiştir. Sürdürülebilir gelişim odaklı iş modelimiz, uluslararası standartlar doğrultusunda yürüttüğümüz, şeffaf ve güçlü kurumsal yönetim yapımız, yetkin finans kadromuz bu önemli başarının ardındaki en önemli unsurlar. Söz konusu tahvil ihracının, uluslararası piyasalarda şirketimize duyulan güveni pekiştireceğine; sürdürülebilir ve karlı büyümemize katkıda bulunacağına inanıyorum.”

Arçelik A.Ş., İrlanda Borsası’nda kote olacak tahvil ihracına ilişkin olarak, Ocak ayında Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulunmuş; 24 Ocak, 25 Şubat ve 14 Mart 2013 tarihli özel durum açıklamaları ile ihraç sürecini kamuya duyurmuştu.

Bu haberi PDF olarak indirmek için tıklayın>> Arcelik_Eurobond

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

Enflasyon marka algılarını da etkilemiş

Türkiye İtibar Akademisi tarafından bu yıl 11’incisi gerçekleştirilen Türkiye İtibar Endeksi Araştırması’nın…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…