Connect with us

Haberler

Acemi sürücülerin yarısı olumsuz hava koşullarına hazır değil !

Yayın tarihi

-

 

Goodyear EMEA ve Avrupa Sürücü Okulları Federasyonunun (EFA) yeni araştırmaları,Avrupa’daki sürücülerin çoğunluğunun (%66) olumsuz hava koşullarına hazırlanmanın önemini anlamadan ehliyet aldığını ortaya koyuyor. Sürüş eğitimi veren eğitmenler, sürüş testini geçen tecrübesiz sürücülerin sadece yüzde 34’ünün elverişsiz hava koşullarına hazırlanmanın önemini anladığını belirtiyor.

 GoodyearLogo-RGB

Goodyear EMEA, geçen senegenç sürücülerin katılımıyla gerçekleştirdiği yol güvenliği anketini bir adımöteye taşıyarak Avrupa Sürücü Okulları Federasyonu (EFA) işbirliğiyle gençsürücüleri eğiten öğretmenlerin katıldığı bir anket gerçekleştirdi.[1]

Goodyear gerçekleştirdiği bu araştırmayla,genç sürücülerin yol güvenliği ile ilgili farkındalıklarını artırmayı, fikir vetecrübe seviyelerini daha iyi anlamayı hedefliyor. Araştırmanın olumsuz havakoşullarına hazırlık bölümünde, Türkiye’deki sürücü eğitmenlerin yüzde 82’sininöğrencilerine kötü hava koşullarında yapılması gerekenleri öğrettiği ortayaçıkarken, Avrupa’da bu oran ortalama yüzde 51’e denk geliyor. Sonuçlar, sürüşeğitmenlerinin kötü hava koşullarına hazırlanmanın önemini öğrencilerineaşılamak için zamanı olmadığını ortaya koyuyor.

2013 yılında yapılanaraştırmada, sürüş eğitmenlerine göre, bakımlı lastiklerin önemi, genç ve acemisürücülerin sadece yüzde 38’i tarafından anlaşılıyor ve öğrencilerin sadece yüzde40’ı tarafından yağ, antifriz ve silecek sıvısı seviyesini kontrol etmeyibildiği ileri sürülüyor.

Öte yandan 2012 yılındayapılan araştırmada[2]acemi sürücülerin yüzde 89’unun yol güvenliği için bakımlı lastiklerin önemininfarkında olduğu, yüzde 60’ının diş derinliği kontrolü yaptığını, yüzde 82’sininise yağ, antifriz ve silecek sıvısı seviyesini kontrol ettiğini ortaya koymuştu.Bu iki anket karşılaştırıldığında; acemi sürücüler daha çok kendine güveniyor veolumsuz hava şartlarında ne yapmaları gerektiğini bildiklerini düşünüyorlar.

Güvenli sürüşü teşvik etmekamacıyla, karşılaşılacak farklı yol ve mevsimsel koşullarda sürücülere yardımcıolabilecek yenilikçi lastikler geliştirme konusunda lider Goodyear’ın 2012’degenç sürücülerin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmada, acemi sürücülerin yüzde50’sinin olumsuz hava koşullarında araç kullanmaya hazır olmadığı, sadece yüzde60’ının sıcaklıklardaki düşüş nedeniyle yaz lastiklerini kış lastikleri iledeğiştirdiği ortaya çıkmıştı. 2012’de çıkan sonuçlardan bir diğer bulgu ise gençsürücülerin ıslak yolda araç kullanırken kendine güven duymamalarıydı.

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Akıllı sel bariyerleri, sel baskınlarının önüne geçecek

Yayın tarihi

-

Yazar:

Küresel ısınma ve buna bağlı olarak değişen iklim koşullarıyla ülkemizde son yıllarda sıkça sel felaketi yaşanıyor. Kırsal alanların yanı sıra şehir merkezlerini de etkileyen sel felaketlerine yine teknoloji çözüm sunuyor. Türkiye’nin bariyer markası Arma Kontrol’ün geliştirdiği, yağmur ve su sensörleriyle desteklediği Sel Bariyerleri, yağmur anında otomatik olarak devreye girerek, can kayıplarının ve maddi kayıpların önüne geçilmesini sağlayacak.

Tamamı Türk mühendislerden oluşan Ar-Ge ekibiyle yüksek güvenlik ürünleri sunan Arma Kontrol, son yıllarda değişen iklim koşullarına bağlı olarak ülkemizde de sıkça yaşanan sel baskınlarını, akıllı sel bariyeri çözümleriyle bir felakete dönüşmeden engelleyecek.

Yağmur sensörü, su seziciler, loop dedektörü gibi teknolojilerle güvenlik seviyesi artırılan ve yağmur anında otomatik olarak çalışan sel bariyerleri, farklı yükseklik ve uzunluk alternatifleriyle fabrikalardan üretim tesislerine, apartmanlardan sitelere kadar istenilen her alana uygulanabiliyor. Sağladığı yüksek mukavemetle, toprak kayması ve erozyon gibi doğal felaketlere karşı kalkan görevi de gören sel bariyeri, riskli kamu alanlarında emniyet ve savunma duvarı olarak da görev alabiliyor.

“Kayıpları en aza indirmeyi amaçlıyoruz”

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Arma Kontrol Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Kartal, “Arma Kontrol olarak her zaman insanlar ve ülkemiz için çalışıyor, onlar için üretiyoruz. Son yıllarda ülkemizde sıkça sel felaketi yaşıyoruz ve birçok canımızı bu felaketlerde yitiriyoruz. Can kayıplarının yanı sıra milyarlarca liralık milli servetimizin de yok oluşunu izliyoruz. Arma Kontrol olarak bu felaketlerin ve kayıpların önüne geçebilmek için sel bariyerleri çözümleri geliştirdik. Bariyerlerimiz ile yaşanan sel felaketlerindeki kayıpları en aza indirmeyi amaçlıyoruz. Bu zamana kadar fabrika, depolar ve özel mülkler gibi birçok yerde sel bariyerlerimizin etkinliğini kanıtladık” dedi.

2 metreden 6 metreye kadar seçenek sunuyor

50 cm’den 130 cm’ye kadar değişen yükseklikte, 2 metreden 6 metreye kadar değişen uzunlukta üretilebilen sel bariyerleri, hidrolik ve pnömatik sistemde çalışıyor. Akü desteğiyle olası elektrik kesintilerinde de çalışabilen bariyerin güneş enerjisi desteği de bulunuyor. 4 ila 6 saniye gibi kısa sürede otomatik olarak açılıp kapanabilen bariyer, -25 ila 50 derece arasında sorunsuzca görevini yerine getiriyor. Bariyer GSM, Plaka Tanıma Sistemi, OGS-HGS, Kart Okuyucular gibi her türlü Access Kontrol Sistemi ile entegre olabiliyor.

Haberin Devamı

Haberler

Üç kıtanın yağı Türkiye’den ihraç ediliyor

Yayın tarihi

-

Yazar:

Özerşah Enerji

Geçtiğimiz yıl yaptığı 1 milyon liralık yatırımla atık yağdan madeni yağ üretimi limitlerini arttırarak sınıf atlayan Özerşah Enerji, uluslararası hedeflerini gerçekleştirme hedefiyle ihracata yöneldi. Yerli üretici, e-ihracat platformu TurkishExporter ile adım attığı işbirliği sayesinde madeni yağ ihracatını Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarından 15’den fazla ülkeye taşıdı.

Dünya standartlarında üretim gerçekleştiriyoruz”

20 yıldır iç piyasanın madeni yağ talebini karşıladıklarını kaydeden Özerşah Enerji ve Petrol Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Fetullah Arvas, “2001 yılında kurduğumuz ilk fabrikamızın ardından 2007 yılında Adana’da ikinci fabrikamızla çalışmalarımıza hız verdik. 2015 yılında Kocaeli Dilovası’nda kurduğumuz üçüncü fabrika ile dünya standartlarında üretim gerçekleştirmeye başladık. Otomotiv, sanayi ve endüstriyel yağları, marin yağları, proses yağları, gres yağları, oto bakım ürünleri, organik ve konsantre antifriz gibi ürün sınıflarında üretim ve satış faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.” dedi.

Dünya devi olma hedefimize her sene daha fazla yaklaşıyoruz”

İhracatta ağırlık vererek kendilerine yeni bir ticari yol seçtiklerini dile getiren Fetullah Arvas, “Hem yurt içi hem de yurtdışı pazarda Monex, Woil ve Hexon markalarımızın kalitesi ve güvenirliliğini daha fazla sayıda tüketiciyle buluşturmak ve markalarımızın bilinirliğini üst seviyelere çıkarmak adına araştırma ve inceleme yaparken TurkishExporter ile tanıştık. Birlikte çıktığımız yol sayesinde bu gün Asya, Avrupa ve Afrika’da 15 ülkeye ihracat yapar hale geldik. İhracat hedefimizi daha da büyüterek yolumuza devem edeceğiz. Dünya devi olma hedefimize her sene daha fazla yaklaşıyoruz. Aynı zamanda seçkin markaların fason üretimini de başarı ile sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Haberler

HES Kablo, Türkiye için üretmeye devam ediyor

Yayın tarihi

-

Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin listelendiği bu yıl 13’üncüsü açıklanan, “Fortune 500 Türkiye Araştırması”nın 2019 sonuçları açıklandı. Finansal kurumlar ve holding dışındaki tüm sektörleri kapsayan Fortune 500 Türkiye listesinde bu yıl da kablo sektöründe zirvede olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bu başarıda emeği olan tüm çalışma arkadaşlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür ederiz. Ülkemiz için üretmeye devam ediyoruz.

Hes Kablo Genel Müdürü Şahin Nursaçan

Türkiye’nin lider kablo üreticisi olan HES KABLO; sektördeki 50 yıllık birikimi ile enerjiden iletişime, bilişimden sanayiye kadar birçok farklı sektöre dünya standartlarında endüstriyel altyapı ürünleri sunmaktadır. 140’tan fazla ülkeye ihracat yapan entegre üretim tesislerinde yüksek kaliteli ürünler ile uluslararası arenada bilinir ve saygın bir marka haline gelen Hes Kablo, geleceğin ihtiyaçlarına yanıt veriyor.

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da mega projelerine ve mega kentlerine sunduğumuz özel çözümlerle, dünyada en ağır olma özelliğini taşıyan ve ilk defa üretilen 400 kV 3000 mm2 ekstra yüksek gerilim kablo ürünlerimizle Türkiye’yi ve Dünya’yı geleceğe taşımaya devam ediyoruz.

Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com