Connect with us

Haberler

AB Halkı uydu internet ile temel genişbant hedefine ulaştı

Yayın tarihi

-

Avrupa Komisyonu tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamayla, AB’nin 2013 yılı için belirlenen “%100 temel genişbant kapsama hedefi”ne ulaşıldığı belirtildi.

Bildiriye göre sıradaki hedefin Yeni Nesil Şebeke (NGN) sistemlerine geçilerek 2020 yılında her hanenin en az 30 Mbps internet, %50’sinin ise 100 Mbps veya üstü genişbant internet kullanması olduğu bildirildi. Avrupa, genişbant İnternet’te Türkiye ile arayı bir hayli açabilir…

Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan ve TELKODER tarafından dikkat çekilen bildiride, 2012 yılı sonunda AB hane halkının %99,4’ünün temel sabit veya mobil genişbant erişimine sahip olduğu, 2013 Ekim ayı itibari ile AB’deki her hane halkının temel genişbant bağlantısına eriştiği belirtiliyor. AB hane halkının temel genişbant hedefine ulaşmasındaki en önemli etken olarak, uydu genişbant hizmetleri işaret ediliyor. Zira, 28 AB ülkesinde de hali hazırda uydu genişbant internet hizmeti sağlanıyor…

Temel genişbant hedefine ulaşırken en büyük problem olan kırsal alanlara sabit veya mobil genişbant götürülmesi bir hayli maliyetli olacağından, bu konudaki en etkin çözüm olarak uydu genişbant hizmeti gösteriliyor. Avrupa Komisyonu’nun Sayısal Gündemden sorumlu üyesi Neelie Kroes konuyla ilgili olarak, “AB ülkeleri teknoloji tarafsızlığı benimsemektedir, ancak kırsal kesimlerde uydu, genişbant bağlantısı için iyi bir seçenektir ve öyle olmaya devam edecektir.” dedi.

Uydu genişbant için AB’de 148 tane hizmet sağlayan uydu bulunuyor. Bu uydular için temel hizmet paketleri aylık 10 euro. Ayrıca 10 Mbps paketler ise 25 euro’dan başlayan bedellerle satışa sunuluyor.

Konuyla ilgili olarak Kroes; “Mevcut durumda temel genişbant hedefine ulaşılmıştır. Artık yeni yüksek hızlı şebekelere yatırım konusuna odaklanmak gerekiyor. 30 Mbps ve 50 Mbps gibi hızlara makul fiyatlarla ve güvenilir kalitede erişimin sağlanması Avrupa’nın ekonomik gelişimi ve yeni nesil ürün ve hizmetlerin ortaya çıkabilmesi için gerekli”.

%100 kapsama nasıl sağlanmıştır?
Sabit (ADSL, VDSL, Kablo, fiber, bakır) %96,1
Mobil (2G, 3G, 4G) %99,4
Uydu %100

Türkiye ile AB ülkelerinin arasındaki genişbant farkını değerlendiren TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, “Türkiye’de 2013 Haziran sonu itibariyle sabit genişbant İnternet abonesi sayısı 8 milyonu, mobil internet abonesi sayısı 12 milyonu geçti, ancak özellikle kırsal kesimlerde İnternet kullanımı halen beklentilerin çok altında. AB bu problemi uydu internet ile çözdü. Bu yöntemin hem maliyeti artık düşük hem de dilediğiniz noktaya ulaşmanız söz konusu. Türkiye’de İnternet kullanımı arttığında, tüm sektörlerde de önemli bir canlanma söz konusu olacak. Bu da ülke ekonomisine belirgin bir artı değer olarak yansıyacak. Kırsal kesimleri görmezden gelmeden, uydu genişbant hizmeti vermemiz gerekiyor. Tabii bunu yaparken Avrupa’daki gibi uygun fiyatlarla kullanıcılara sunmalıyız. Aksi halde kullanıcılara ulaşamayacakları bir hizmeti sunmanın milyon dolarlık otomobil üretip sergilemekten farkı kalmaz. Bu noktada asıl olan kullanıcıların o hizmete ulaşabilmesi ve satın alabilmesidir. Bu kadarla da kalmayıp, kırsal kesimi de oyuna dahil ettikten sonra Avrupa’nın koyduğu 2020 hedeflerinin paralelinde planlar yapıp, fiber şebeke kurmak için belediyelerin ve diğer kamu kurumlarının çıkardığı sorunları ortadan kaldırmak, Geçiş Hakkı” ve “Tesis Paylaşımı” gibi konuları işler hale getirmek ve aradaki hız farkının açılmasını önleyerek AB’yi yakalamak gerekiyor…”

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Kablo sektörünün lideri en güçlü 50 kadın CEO arasında

Yayın tarihi

-

Ekonomist ve Capital dergilerinin “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” araştırması sonuçlandı. Kadın üst düzey yöneticilerin temsil ettikleri şirketlerin cirosuna göre sıralandığı listede, Türk kablo sektörünün öncü firması Türk Prysmian Kablo’nun CEO’su Cinzia Farisè de yer alarak, Türkiye’nin en güçlü kadın CEO’larından biri oldu.

 Türk Prysmian Kablo, sektöründe ilklere imza atmaya devam ediyor. Şirketin geçtiğimiz yıl görevi devralan CEO’su Cinzia Farisè, Türkiye’nin en güçlü 50 kadın CEO’su arasına girerek büyük bir başarıya imza attı. Ulusal ve çok uluslu şirketlerde uzun bir kariyere sahip olan, hem hizmet hem endüstriyel üretim alanlarında, özel sektörde ve kamuda yönetici ve icracı olmayan yönetici olarak çalışan, birçok firmanın yönetim kurulunda görev yapan Cinzia Farisè, kablo sektöründe ve Prysmian Group bünyesinde 10 yıl boyunca deneyim kazandıktan ve giderek artan sorumluluklar üstlendikten sonra, geçtiğimiz yıl Türk Prysmian Kablo’nun CEO’su olarak Türkiye’de göreve başladı.

Mudanya’da 500’ü aşan çalışanıyla yenilikçi kablo çözümleri ve sistemleri geliştiren Türk Prysmian Kablo, Cinzia Farisè’nin liderliğinde 2019 yılını yaklaşık 1,5 milyar TL ciroyla kapadı.

İnovasyon ve sürdürülebilirlikle büyüyor

Türk Prysmian Kablo’yu kablo sektörüne liderlik eden büyük bir aile olarak tanımlayan ve  ilk hedeflerinin, her gün kriz, kur dalgalanması veya Covid-19, sorun ne olursa olsun en iyisini bekleyen yüzlerce müşteriyi memnun etmek olduğunun bilincinde çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizen Cinzia Farisè, sözlerine şöyle devam etti: “Bu ödülün arkasında, daima ileriye bakan, kendine hedefler koyan, inovasyonla sürdürülebilir uzun vadeli büyümeyi bir araya getiren Türk Prysmian Kablo ailesinin işine olan bağlılığı ve tutkusu var. ‘Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz’ misyonumuzdan aldığımız güçle, Türkiye’nin en prestijli projelerinin çözüm ortağı olarak, Türkiye’nin sanayileşmesine ve ekonomisine katkılarımızı sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Ve bugün, ekonomik, sosyal ve çevresel sorumluluğu faaliyetimizin tüm yönlerine entegre etmek amacıyla, iş modelimizi güçlendiriyor ve toplum için fayda sağlamak üzere, Şirketimiz için kar sağlıyoruz.”

Mudanya’dan dünyaya

Teknoloji ve üretim kapasitesini artırmak için, 1964 yılından bugüne dek birçok yatırım yapan Türk Prysmian Kablo, Mudanya’daki fabrikasında 22 bin farklı kablo üretebiliyor. 220 kV’a kadar tüm enerji kabloları, 3 bin 600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları, fiber optik kablolar, endüstriyel uygulamalarda kullanılan özel kablolar da Türk Prysmian Kablo’nun imzasını taşıyor. Şirket, her sektörde büyük proje ve yatırımların güvenilir çözüm ortağı olarak katkı sağlamaya devam ediyor.

Haberin Devamı

Haberler

Akıllı sel bariyerleri, sel baskınlarının önüne geçecek

Yayın tarihi

-

Yazar:

Küresel ısınma ve buna bağlı olarak değişen iklim koşullarıyla ülkemizde son yıllarda sıkça sel felaketi yaşanıyor. Kırsal alanların yanı sıra şehir merkezlerini de etkileyen sel felaketlerine yine teknoloji çözüm sunuyor. Türkiye’nin bariyer markası Arma Kontrol’ün geliştirdiği, yağmur ve su sensörleriyle desteklediği Sel Bariyerleri, yağmur anında otomatik olarak devreye girerek, can kayıplarının ve maddi kayıpların önüne geçilmesini sağlayacak.

Tamamı Türk mühendislerden oluşan Ar-Ge ekibiyle yüksek güvenlik ürünleri sunan Arma Kontrol, son yıllarda değişen iklim koşullarına bağlı olarak ülkemizde de sıkça yaşanan sel baskınlarını, akıllı sel bariyeri çözümleriyle bir felakete dönüşmeden engelleyecek.

Yağmur sensörü, su seziciler, loop dedektörü gibi teknolojilerle güvenlik seviyesi artırılan ve yağmur anında otomatik olarak çalışan sel bariyerleri, farklı yükseklik ve uzunluk alternatifleriyle fabrikalardan üretim tesislerine, apartmanlardan sitelere kadar istenilen her alana uygulanabiliyor. Sağladığı yüksek mukavemetle, toprak kayması ve erozyon gibi doğal felaketlere karşı kalkan görevi de gören sel bariyeri, riskli kamu alanlarında emniyet ve savunma duvarı olarak da görev alabiliyor.

“Kayıpları en aza indirmeyi amaçlıyoruz”

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Arma Kontrol Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Kartal, “Arma Kontrol olarak her zaman insanlar ve ülkemiz için çalışıyor, onlar için üretiyoruz. Son yıllarda ülkemizde sıkça sel felaketi yaşıyoruz ve birçok canımızı bu felaketlerde yitiriyoruz. Can kayıplarının yanı sıra milyarlarca liralık milli servetimizin de yok oluşunu izliyoruz. Arma Kontrol olarak bu felaketlerin ve kayıpların önüne geçebilmek için sel bariyerleri çözümleri geliştirdik. Bariyerlerimiz ile yaşanan sel felaketlerindeki kayıpları en aza indirmeyi amaçlıyoruz. Bu zamana kadar fabrika, depolar ve özel mülkler gibi birçok yerde sel bariyerlerimizin etkinliğini kanıtladık” dedi.

2 metreden 6 metreye kadar seçenek sunuyor

50 cm’den 130 cm’ye kadar değişen yükseklikte, 2 metreden 6 metreye kadar değişen uzunlukta üretilebilen sel bariyerleri, hidrolik ve pnömatik sistemde çalışıyor. Akü desteğiyle olası elektrik kesintilerinde de çalışabilen bariyerin güneş enerjisi desteği de bulunuyor. 4 ila 6 saniye gibi kısa sürede otomatik olarak açılıp kapanabilen bariyer, -25 ila 50 derece arasında sorunsuzca görevini yerine getiriyor. Bariyer GSM, Plaka Tanıma Sistemi, OGS-HGS, Kart Okuyucular gibi her türlü Access Kontrol Sistemi ile entegre olabiliyor.

Haberin Devamı

Haberler

Türk şirketi üç kıtaya madeni yağ ihraç ediyor

Yayın tarihi

-

Yazar:

Özerşah Enerji
Madeni yağ üreticisi Özerşah Enerji ve Petrol Ürünleri, e-ihracat platformu ile Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarından 15’i aşkın ülkeye ihracat yaptığını duyurdu.
Madeni yağ üretimi limitlerini artıran Özerşah Enerji, uluslararası hedeflerini gerçekleştirme hedefiyle ihracata yöneldi. Yerli üretici, e-ihracat platformu TurkishExporter ile adım attığı iş birliği sayesinde madeni yağ ihracatını Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarından 15’den fazla ülkeye taşıdığına dikkat çekti.
“Dünya standartlarında üretim gerçekleştiriyoruz”
20 yıldır iç piyasanın madeni yağ talebini karşıladıklarını kaydeden Özerşah Enerji ve Petrol Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Fetullah Arvas, “2001 yılında kurduğumuz ilk fabrikamızın ardından 2007 yılında Adana’da ikinci fabrikamızla çalışmalarımıza hız verdik. 2015 yılında Kocaeli Dilovası’nda kurduğumuz üçüncü fabrika ile dünya standartlarında üretim gerçekleştirmeye başladık. Otomotiv, sanayi ve endüstriyel yağları, marin yağları, proses yağları, gres yağları, oto bakım ürünleri, organik ve konsantre antifriz gibi ürün sınıflarında üretim ve satış faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.” dedi.
“Dünya devi olma hedefimize her sene daha fazla yaklaşıyoruz”
İhracatta ağırlık vererek kendilerine yeni bir ticari yol seçtiklerini dile getiren Fetullah Arvas, “Hem yurt içi hem de yurtdışı pazarda Monex, Woil ve Hexon markalarımızın kalitesi ve güvenirliliğini daha fazla sayıda tüketiciyle buluşturmak ve markalarımızın bilinirliğini üst seviyelere çıkarmak adına araştırma ve inceleme yaparken TurkishExporter ile tanıştık. Birlikte çıktığımız yol sayesinde bugün Asya, Avrupa ve Afrika’da 15 ülkeye ihracat yapar hale geldik. İhracat hedefimizi daha da büyüterek yolumuza devem edeceğiz. Dünya devi olma hedefimize her sene daha fazla yaklaşıyoruz. Aynı zamanda seçkin markaların fason üretimini de başarı ile sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.
Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com