Connect with us

ENERJI

3M Soğuk Büzüşme teknolojisi ile montaj yapmak artık daha kolay, hızlı ve hatasız

Yayın tarihi

-

 

3M’in inovatif ve verimli çözümlerini, kaliteli hizmetlerle birleştirerek sunduğu, kolay, hızlı ve hatasız bir montaj çözümü sağlayan Soğuk Büzüşmeli ürün gamı 19 – 22 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen WIN Electrotech Fuarı’nda tanıtıldı. Enerji kuruluşları, elektrik dağıtım operatörleri ve elektrik taahhüt firmaları tarafından tercih edilen Soğuk Büzüşme teknolojisi, devamlı bir sızdırmazlık basıncı, kolay ve hatasız montaj sonrasında büzüşme ve genleşme imkanı sunarak performansı artırırken maliyetleri de düşürüyor.

 

İnovatif çözümleriyle hayatı iyileştiren pek çok ilke imza atan 3M, geliştirdiği Soğuk Büzüşme teknolojisi ile sıcak büzüşme yöntemine göre çok daha kolay, hızlı ve hatasız bir montaj çözümü sağlıyor. 3M tarafından bulunan Soğuk Büzüşme teknolojisinin temeli, 3M’in 40 yıldır araştırıp geliştirdiği özel silikon elastomerlerinin özelliklerine dayanıyor. 3M Soğuk Büzüşmeli ürünler, devamlı bir basınçlı sızdırmazlık ve montaj sonrasında büzüşme ve genleşme imkanı sunuyor. Bu sayede performans artıyor, maliyet düşüyor.

3M’in Soğuk Büzüşmeli ürün gamında Soğuk Büzüşmeli izolasyon tüpleri, Soğuk Büzüşmeli alçak gerilim düz kablo ekleri, Soğuk Büzüşmeli orta gerilim kablo ekleri, Soğuk Büzüşmeli orta gerilim silikon kablo başlıkları yer alıyor. 3M Türkiye Elektrik Ürünleri Departmanı Satış Müdürü Mahmut Oğuzcan “3M’in inovatif ve verimli çözümlerini, kaliteli hizmetlerle birleştirerek sunduğu Soğuk Büzüşmeli ürün gamı, enerji kuruluşları, elektrik dağıtım operatörleri ve elektrik taahhüt firmaları tarafından tercih ediliyor.” diyor.

3M Soğuk Büzüşmeli ürünlerin gövdesi özel formüllü silikon kauçuktan üretiliyor. Bu seçimin nedeni, silikonun özellikle harici tipte kablo başlığı uygulamaları için çok önemli olan hidrofobik (suyu itme) özelliği. Su yüzey üzerinde dağılarak atlamalara veya izolasyonun bozulmasına neden olabilecek iletken bir yol oluşturmuyor; damla şeklini alarak yüzden kayıp gidiyor. Aynı zamanda ultraviyole ışınlarına dayanıklı silikon, yüzeyde kaçak akım veya ark oluşturabilecek iletken karbon yoluna yol açmıyor. Buna ek bir koruma olarak 3M, yüzey akımlarına karşı özel bir katkı maddesi de kullanıyor. Silikonun pürüzsüz yüzeyi, kirletici maddelerin en az düzeyde tutunmasına izin veriyor böylece yüzey yağmurla birlikte temizleniyor, herhangi bir engelleyiciye gerek kalmıyor. 3M Soğuk Büzüşme teknolojisinde kullanılan üstün materyaller sayesinde izolasyon kablonun ömrü süresince esnekliğini sürdürüyor. İzolasyon maddesi homojen bir şekilde kabloyu kavradığı için Soğuk Büzüşmeli parça içinde korona boşalmasına yol açabilecek boşluklar oluşmuyor.

3M Soğuk Büzüşmeli ürünlerin montajı da oldukça kolay; özel alet, ısı veya alev gerektirmiyor. Dolayısıyla montaj süresi ve işçilik maliyeti azalıyor. İşin sırrı tüm 3M Soğuk Büzüşmeli ürünlerde mevcut olan kolay sökülebilir spiral plastik göbekte yatıyor. Ürün kablo üzerinde pozisyonlandırıldıktan sonra içteki spiral çekiliyor. İzolasyon tüpü önceden esnetilmiş çapına göre büzüşüyor ve kabloya tüm servis ömrü boyunca kalıcı dairesel basınç uyguluyor.

Enerji, elektrik ve elektronik sektörünün üretici, dağıtıcı ve kullanıcılarını 15 yıldır bir araya getiren ve bu yıl 19 – 22 Mart tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen WIN Automation-Electrotech Fuarı’nda 8. holde G145 numaralı alanda inovatif ürün ve çözümlerini sergileyen 3M Türkiye, Soğuk Büzüşme teknolojisini ilgililerle buluşturdu.

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ENERJI

1 Milyon dolarlık sürdürülebilir enerji yatırımı

Yayın tarihi

-

Yazar:

Garip Sahillioğlu

Avrupa Yakası’nın en büyük GES (Güneş Enerji Santrali Sistemi) projesi, Mars Logisticsin yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırımı ile hayata geçiyor. Proje ile Hadımköy Lojistik Merkezinin 12.098 metrekarelik çatı alanı güneş panelleri ile kaplanacak.

Mars Logistics, yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırım yaparak Avrupa Yakası’nın en büyük GES (Güneş Enerji Santrali Sistemi) projesini hayata geçiriyor. Hadımköy Lojistik Merkezi’nin 12.098 metrekarelik çatı alanının güneş panelleri ile kaplanacağı projede 4914 adet fotovoltaik güneş paneli kullanılacak. Çatı Üstü Güneş Enerji Santralinin kurulu gücü ise 2 MW olacak ve yıl boyunca 2,5 MWh/yıl elektrik üretebilecek. Avrupa Yakası’nın en büyük GES projesi ile üretilecek elektrik enerjisinin tesis genelinde kullanılması planlanıyor. Doğaya saygılı iş yapma anlayışı ile sürdürülebilir projeler üretmek hedefleri ile yapılan araştırmalar neticesinde başlanan projenin 1 Ekim 2020 tarihinde bitmesi ve kullanıma hazır hale gelmesi bekleniyor.

Mars Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Garip Sahillioğlu, projenin birden çok amaca hizmet edeceğini belirterek, “Hadımköy Lojistik Merkezi Çatı Üstü Güneş Enerji Santrali, Hadımköy Lojistik Merkezi’nin inşaatından itibaren gündemde olan ve 2019 yılı itibariyle stratejik eylemlerimize dahil ederek hayata geçirdiğimiz, aynı zamanda küresel sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden de birden çok amaca hizmete edecek tesis, küresel kalkınma hedefleri, sürdürülebilirlik projelerimiz ve yaşam döngüsü bakış açımızla şekillendi.” dedi.

Yılda 94.469 adet ağaç kurtarılacak

Projenin, doğadaki olumlu etkilerini kısa vadede göstereceğine dikkat çeken Garip Sahillioğlu, “Projeyi, yenilenebilir enerjinin genel avantajlarının yanı sıra, çevreyi fosil enerji teknolojilerine göre çok daha az etkileyen temiz enerji kaynağı olması, sonsuz enerji kaynağı üretmesi, sera etkisi ve küresel ısınmaya pozitif etkileri nedeniyle tercih ettik. Proje kapsamında üretilecek elektriğin karşılığı olarak yıllık 1.133,63 ton karbondioksit kurtarılacak ve yıllık 94.469 adet, 25 yıl sonunda ise 2.361.725 adet ağaca karşılık emisyon azaltımı olacak.” ifadelerini kullandı.

Proje Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına Hizmet Edecek

Hayata geçirecekleri proje ile Birleşmiş Milletler’in belirlemiş olduğu 17 hedeften oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan toplam 7 amaca hizmet etmiş olacaklarını belirten Sahillioğlu, “Bu proje ile Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından direkt olarak “Erişilebilir ve Temiz Enerji” ile “İklim Eylemleri” amaçları ve dolaylı olarak ise “İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme”,  “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı”, “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları”, “Sorumlu Üretim ve Tüketim” ve “İşbirliklerini Geliştirme” amaçları ile birlikte toplam 7 amaca hizmet etmiş olacağız.” dedi.

Sürdürülebilirlik Yatırımları Devam Edecek

“Kaynakları sürdürülebilir kullanarak ekolojik dengeyi korumak ve karbon emisyonlarının azaltılması için faaliyetlerinde en uygun teknoloji ve süreçleri kullanmak Mars Logistics’in uyguladığı çevre politikalarındandır” diyen Sahillioğlu, bu anlayışı Mars Logistics’in tüm faaliyetlerine dahil ettiklerini belirterek, “2019 yılında gerçekleştirilen tüm taşımalarda çevre dostu taşımacılık yöntemi olan Intermodal kullanımı neticesinde, 18.7 milyar kilogram karbondioksit salınımı önledik ve 1 milyon 560 bin adet ağacın kurtarılmasını sağladık. Kağıt atıklarımızın geri kazanımıyla sadece 2016-2020 yılları arasında 9.168 adet ağacın kesilmesini önledik.  2006 yılından beri ÇEKÜL, TEMA ve Ege Orman Vakfı iş birliği ile Çatalca, Manisa ve Çanakkale’de 5.200 fidan dikerek Mars Ormanları oluşturduk. Yaptığımız sosyal sorumluluk projemizle atık yağların geri kazanılmasıyla milyonlarca litre temiz suyun kirlenmesini önledik.  Hadımköy Lojistik Merkezi’nde yağmur suyu toplama projemiz sayesinde yağmur sularının ayrı toplanmasını sağlayarak çevresel peyzaj başta olmak üzere kampüsün çeşitli su ihtiyacı (yangın suyu vb.) buradan karşılamaktayız. Lojistik depolarımızda ise klasik tahta palet yerine geri kazanılmış kağıttan üretilmiş kağıt paletler kullanmaktayız.” dedi ve sürdürülebilirlik anlayışı ile faaliyetler ve yatırımlara devam edeceklerini ifade ederek yeni projeler için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Haberin Devamı

ENERJI

Nexans teknolojisini Yeşilköy’de

Yayın tarihi

-

Yazar:

“Hayata enerji verir” sloganıyla müşterilerine yüksek performanslı kablo ve kablo çözümleri sunan Nexans, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda kurulan hastanenin inşaatında kullanılmak üzere, yangına karşı güvenli enerji kablolarının tedariği için harekete geçti.

Sektörün lider global oyuncularından Nexans, 45 günde tamamlanması planlanan bin oda kapasiteli hastaneyi, yangına karşı güvenli son teknoloji ürünü Alsecure kablolarıyla buluşturabilmek üzere, tüm birimleriyle koordineli bir şekilde organize olarak ivedilikle tedariğe başladı.

Nexans Türkiye Genel Müdürü Atilla Kurtiş, konuyla ilgili “Nexans olarak, bugüne kadar gerek Türkiye’de gerekse dünyada, hastane de dahil olmak üzere, sayısız dev projeye imza attık. Bununla birlikte içinde bulunduğumuz dönemi de gözeterek, bu projenin bizim için ayrı bir önemi olduğunu söyleyebilirim. Türkiye’deki 2 fabrikamız ve 500 çalışanımızla üretime devam ettiğimiz bu olağanüstü dönemde tabi ki bu proje için de ihtiyaçlar  doğrultusunda hızla harekete geçerek, en kısa sürede kablo tedariğini gerçekleştirebilmek için çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz. En üst seviye güvenlik için dizayn edilmiş Nexans teknolojisini Yeşilköy’deki hastanemiz ile buluşturacak olmaktan dolayı da ayrıca gurur duyuyoruz” dedi..

Haberin Devamı

ENERJI

Günsan İngiliz serisiyle Afrika’yı aydınlatıyor

Yayın tarihi

-

Yazar:

50’den fazla ülkeye kişiselleştirilmiş elektrik ekipmanları, anahtar ve priz ürünlerini ihraç eden Günsan yeni pazarlara açılıyor. Değişen ihtiyaçlara yönelik geliştirdiği İngiliz serisiyle rotayı Afrika ve Ortadoğu’ya çeviren Günsan Elektrik, bu yıl ihracat yaptığı ülke sayısını 70’e çıkarmayı hedefliyor.

Yenilikçi anahtar, priz ve elektrik aksesuarları ile dünyanın pek çok ülkesinde inşaat ve renovasyon projelerinde yer alan Günsan, Afrika pazarında iki kat daha büyümeyi hedefliyor. İnşaat sektörünün büyümesi ve yeni nesil çözümlere talebin artmasıyla hedef pazar haline gelen Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde konumunu güçlendirmeyi hedefleyen Günsan, ihtiyaç ve talebe yönelik geliştirdiği İngiliz serisiyle şık ve ekonomik çözümler sunuyor.

Türkiye’den Afrika’ya İngiliz Serisi!

Yeni İngiliz tipi anahtar priz serileriyle bu yıl çok büyük hedefleri olduğunu söyleyen Günsan Elektrik CEO’su Francisco Gil Garcia özellikle Afrika pazarında çok büyük potansiyel yakaladıkları belirterek, “Nijerya, Kenya ve Gana’da yenilikçi ürünlerimiz çok talep görüyor. Bu talebe yanıt vererek mevcut Afrika pazarında bu yıl iki kat daha büyümek istiyoruz. Ayrıca İngiliz serisi ürünlerimizi ilk kez bölge alıcılarıyla buluşturacağımız Middle East Energy 2020 Fuarı ile de Ortadoğu pazarına yatırımlarımızı yapıyoruz.

Tüm bunların yanı sıra, Rusya’da da atılımlarımıza hız verdik, yeni yapılanmamızla güç kazanmaya başladık. Estonya, Litvanya ve Letonya gibi Baltık ülkelerine de yeni giriş yaptık. İhracat yaptığımız ülke sayısını 70’e çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

“Ar-Ge’ye sektörün üzerinde pay ayırıyoruz”

Günümüzün değişen ihtiyaç ve beklentilerine göre ürünlerini tasarladıklarını söyleyen Gil Garcia, “Son iki yıldır pazarın geleneksel yapısını değiştiren, kişiselleştirilebilir, farklı yaşam alanlarında herkes için kullanımı kolay, güvenli, estetik ve yenilikçi elektrik ürünleri geliştirmeye ve üretmeye odaklandık. Ar-Ge çalışmalarına sektörün üzerinde pay ayırarak, yeni teknoloji ve trendler içeren yenilikçi ürünler geliştirmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com