Connect with us

ENERJI

Madencilik sektörünün Ocak ayı ihracatı 402,7 milyon dolar oldu

Yayın tarihi

-

Madencilik sektörü 2014 yılını da miktar bazında yüzde 11,5’luk artışla karşıladı. Yükseliş eğilimini değer bazında da sürdüren sektör, Ocak ayında geçen yıla göre yüzde 2’lik artışla 403 milyon dolarlık ihracata imza attı.  Madencilik sektörü, ikinci en büyük pazarı ABD’ye gerçekleştirdiği ihracatı yüzde 35 arttırarak 33 milyon dolara ulaştırdı. 2014 yılının ilk ayında Avrupa pazarında gözlenen hareketlilik sektöre moral olurken en çok ihracat yapılan 5 ülke ise sırasıyla Çin, ABD, Hollanda, Belçika ve İsveç oldu.  

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği verilerine göre; Ocak ayında Türk madencilik sektörü, miktar bazında geçen yılın ilk ayında gerçekleştirdiği 1 milyon 655 bin ton ihracatı bu yıl yüzde 11,50 oranında artırarak 1 milyon 845 bin tona ulaştırdı. Değer bazında ise yüzde 2’lik artışla 403 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Sektör, ABD ve Avrupa pazarında güç kazandı

Türk madencilik sektörünün en büyük pazarı Çin’e yapılan ihracat Ocak ayında yüzde 29,39 azalışla 156 milyon dolar oldu. 2014 yılının ilk ayında sektör için büyük önem taşıyan ve ikinci büyük pazar konumundaki ABD’ye gerçekleştirilen ihracat ise yüzde 35 arttı. Bu doğrultuda, Ocak ayında ABD’ye miktar bazında 115 bin ton, değer bazında ise 33 milyon dolar maden ihracatı yapıldı.

Avrupa ekonomisindeki görece toparlanmanın etkisi madencilik sektörünün Ocak ayı ihracat rakamlarına da yansıdı. Avrupa Birliği geneline sektör ihracatımız yüzde 66 artış ile 100 milyon dolar oldu. Sektörün en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk beş ülke sıralamasına Avrupa’dan Hollanda, Belçika ve İsveç girdi. Bir önceki yılın ilk ayı ile kıyaslandığında; Hollanda’ya yüzde 1.011 artışla 24 milyon dolar, Belçika’ya yüzde 11,7 artışla 16 milyon ve İsveç’e yüzde 5.132 artışla 12,5 milyon dolarlık maden ihracatı gerçekleştirildi. Hollanda’ya yapılan ihracatta meydana gelen artışın tamamı ferrokrom ihracatına dayanıyor. İsveç ihracatındaki 11,8 milyon dolarlık artışın ise yaklaşık 9 milyon doları krom, 2,8 milyon doları ise ferrokromdan kaynaklandı.

Doğal Taş,  Sektörün İhracatından Önemli Oranda Pay Aldı

Zengin renk ve desen çeşitliliği ile dünya pazarında önemli bir konumda olan Türk doğal taşları 2014 yılının ilk ayında ihracatını bir önceki yılın ilk ayına göre yüzde 17,3 oranında artırdı. Sektör, Ocak ayında 198 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.  Doğal taş sektörünün en çok ihracat yaptığı ilk 5 ülke Çin, ABD, Irak, Suudi Arabistan ve Hindistan olarak sıralanırken, doğal taş ihracatında en iyi artış yakalayan ülkelerin Katar, Ukrayna ve Kazakistan olduğu gözlemlendi.

Madencilik sektörü 2014 yılının ilk ayında ürün grupları bazında en çok doğal taş ihraç ederken, ikinci sırayı yüzde 42 artış ve 94 milyon dolarlık ihracatla metalik cevherler aldı. Endüstriyel mineraller ise yüzde 47 artış ve 69 milyon dolarlık ihracat rakamı ile sektörün en çok ihraç ettiği ürün grupları arasında üçüncü sırada yer aldı.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Hasan Can Çoker

“Ocak ayında elde ettiğimiz ihracat rakamlarına bakarken ekonomik dengelerin çok hassas olduğu bir dönemden geçtiğimizi de unutmayalım. Böyle bir dönemde ihracat artışında yakalanan devamlılık sektörümüzün başarısını bir kez daha kanıtlıyor. Özellikle ABD ve Avrupa ülkelerine gerçekleştirdiğimiz ihracattaki artış önümüzdeki aylar için son derece umut verici. Sektörümüzün en büyük pazarı olan Çin’e ise ihracatımızın yüzde 29,39 oranında düştüğü gözleniyor. Ancak bunun kış şartları ve tatil ile doğrudan ilgili olduğunu, önümüzdeki aylarda Çin’e yapılan ihracatımızın yeniden artacağını ve kaybımızı telafi edeceğimizi düşünüyoruz. Gelecek dönemlerde sektör ihracatımızın artarak devam edeceğini şimdiden rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.

Haberin Devamı
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ENERJI

Aygaz ve Mogaz her yerde

Yayın tarihi

-

 

Aygaz Otogaz ve Mogaz Otogaz markalarıyla Türkiye’nin en geniş otogaz dağıtım ağına sahip olan Aygaz, LPG’li araç kullanan tüketicilere avantajlar sunmaya devam ediyor. 31 Ağustos tarihine kadar sürecek olan kampanya kapsamında, www.aygaznerede.com ve www.mogaznerede.com adreslerini ziyaret eden tüketiciler, her iki 50 TL’lik otogaz alımında geçerli olmak üzere 5’er TL, toplamda 10 TL değerinde otogaz kazanıyor.

 

İstanbul, 24 Temmuz 2014 – Kaliteli hizmet anlayışı ve güvenilirliğiyle Türkiye’de en çok tercih edilen otogaz markası olan Aygaz, düzenlediği kampanyalarla otogaz kullanıcılarına avantajlar sunmaya devam ediyor.

Aygaz, 31 Ağustos tarihine kadar geçerli olan ‘Aygaz ve Mogaz Her Yerde’ kampanyası kapsamında, www.aygaznerede.com ve www.mogaznerede.com adreslerini ziyaret eden tüketicilere, her iki 50 TL’lik otogaz alımında geçerli olmak üzere 5’er TL, toplamda 10 TL değerinde otogaz kazandırıyor.

Kampanya süresince www.aygaznerede.com ve www.mogaznerede.com sitelerinde yer alan harita üzerinden Aygaz veya Mogaz Otogaz istasyonlarından birini seçen ve formdaki tüm bilgileri eksiksiz dolduran tüketiciler kampanyadan yararlanmaya hak kazanıyor ve kendilerine kampanya şifresi iletiliyor. Kampanya şifresini herhangi bir Aygaz veya Mogaz Otogaz istasyonunda onaylatan tüketiciler, iki kere 50 TL ve üzeri otogaz alımında 5’er TL, toplamda 10 TL hediye otogaz kazanıyor.

Her 100 binek araçtan 42’si otogazlı

Ekonomik olmasının yanında performanslı, çevreci ve güvenli bir ürün olan otogaz, bugün Türkiye’de her 10 binek araçtan 4’ünde kullanılıyor. Türkiye’de her yıl 300.000 dolayında otogazlı araç dönüşüm yaptırarak ya da sıfır kilometre olarak yollara çıkarken, otogaza olan talep de artıyor. Aygaz, Aygaz Otogaz ve Mogaz Otogaz markaları ile hem Türkiye çapındaki 1.500’ün üzerindeki istasyonuyla Türkiye’nin en yaygın otogaz dağıtım ağına sahip hem de en çok tercih edilen LPG firmasıdır.

 

Aygaz hakkında

Koç Topluluğu’nun enerji sektöründe faaliyet gösteren ilk şirketi olan Aygaz, Türkiye’nin 10. büyük sanayi kuruluşudur. Kurulduğu 1961 yılından bu yana Türkiye’de LPG (Likit Petrol Gazı) sektöründe liderliğini sürdüren Aygaz; LPG’nin otogaz, tüpgaz ve dökmegaz olarak dağıtımının yanı sıra LPG basınçlı kap ile aksesuarları üretimi ve satışını da gerçekleştirmektedir. 81 ilde 3.800 tüpgaz bayisi ve otogaz istasyonu ile hizmet veren Aygaz ayrıca, 30’a yakın ülkeye gaz aletleri ihracatı yaparak, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika pazarlarında da faaliyet göstermektedir. Aygaz tüpü her gün 80 binden fazla eve ve işyerine girmekte, 1 milyona yakın araç Aygaz’ın otogaz ürünü Aygaz Otogaz+ ile yolculuk yapmaktadır. Aygaz merkez tesisler ve bayiler olmak üzere 15 binden fazla personel ile yarım asırdır Türkiye’nin dört bir köşesinde hizmet vermektedir.

Haberin Devamı

ENERJI

IICEC, dünya enerji sektörüne yön verenleri İstanbul’da buluşturuyor

Yayın tarihi

-

 

 

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen IICEC Uluslararası Enerji Forumu, 13 Haziran Cuma günü Conrad Hotel İstanbul’da gerçekleştirilecek.

‘Küresel Enerji Yatırımları: Zorluklar ve Fırsatlar’ başlığıyla yapılacak forum, bu yıl bir kez daha hükümetleri ve enerji sektörünün tüm paydaşlarını İstanbul’da buluşturarak, Avrupa, Türkiye ve Ortadoğu’daki petrol, doğalgaz ve elektrik yatırımlarının şu andaki durumunun en üst düzeyde konuşulduğu bir platform olacak.

Foruma, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Polonya Çevre Bakanı Maciej H. Grabowski, Japonya Başbakanı Baş Danışmanı Eiichi Hasegawa, Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanı Baş Danışmanı Melanie Kenderdine, Siemens AG CEO’su Joe Kaeser, GDF SUEZ CEO’su Gérard Mestrallet, E.ON SE CEO’su Dr. Johannes Teyssen, AREVA CEO’su Luc Oursel, BP Başkan Yardımcısı Dev Sanyal, Shell Başkan Yardımcısı Brian Davis ve Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Dr. Fatih Birol’un yanı sıra çok sayıda bürokrat, önde gelen üniversitelerin, politika merkezlerinin ve düşünce kuruluşlarının temsilcilerinin katılması bekleniyor.

  

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen IICEC Uluslararası Enerji Forumu’nun beşincisi, Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve IICEC Yönlendirme Kurulu Fahri Başkanı Dr. Fatih Birol’un ev sahipliğinde 13 Haziran Cuma günü Conrad Hotel İstanbul’da yapılacak. ‘Küresel Enerji Yatırımları: Zorluklar ve Fırsatlar’ başlığıyla düzenlenen forumun bu yılki açılış konuşmasını T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yapacak.

IICEC’in, Türkiye’nin küresel enerji ortamındaki rolü ve artan öneminden hareketle 2010 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlediği konferansta, dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen petrol, doğalgaz ve elektrik şirketleri ve fikir önderleri bir kez daha buluşarak, yatırımların önündeki engelleri tartışacak ve politika önerilerini masaya yatıracak.

 

 

Haberin Devamı

ENERJI

Toyota’nın 6,2 milyon hibriti 15 milyon litre yakıt tasarrufu sağladı

Yayın tarihi

-

 

Toyota, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, doğayı koruyan çevreci otomobil teknolojisindeki gelinen son noktayı ortaya koydu. Lider kimliği ile 40 yılı aşkın bir süredir çevreci otomobil teknolojileri geliştiren Toyota, hibrit teknolojisi ile üretilen ilk seri üretim Prius’u piyasaya sunduğu 1997 yılından bu yana 6 milyon 200 bin adet hibrit otomobil satışı gerçekleştirerek bu alanda rakipsiz olduğunu gösterdi. Bugüne kadar az yakıt tüketimi ile anılan Toyota’nın hibrit teknolojisini kullanılan otomobilleri sayesinde bugüne kadar, Türkiye’nin son 7 yıllık benzin tüketimine eşdeğer 15 milyon litre yakıt tasarrufu sağlandı.  Böylece dünyada 41 milyon ton daha az CO2 salımı gerçekleşmesinde başrol oynandı. Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Toyota’nın amacının havayı temizleyen otomobiller üretmek olduğunu belirtti.

Toyota Prius

Toyota Prius

Çevreci teknolojilere yaptığı yatırımlar ile bu alanda öncü kimliğini sürdüren dünyanın lider otomobil üreticisi Toyota, dünya genelinde 24 olan hibrit model sayısını 2 yıl içinde 39’a çıkaracağını duyurdu. 40 yıldan bu yana insana ve doğaya saygılı otomobiller üretmek için yıllık yaklaşık 8 milyar dolarlık AR-GE bütçesi ayıran Toyota’nın Avrupa Komisyonu ve Avrupa Çevre Ajansı tarafından yayınlanan raporunda CO2 salımının azaltılması ve çevre duyarlılığı konusunda yaptığı çalışmalar ile öncü marka olduğu bir kez daha ortaya kondu. Toyota ayrıca, Interbrand tarafından gerçekleştirilen “En İyi Küresel Yeşil Markalar (Best Global Green Brands)” raporunda üst üste 3’ncü kez dünyanın en çevreci markası seçilmeyi başardı.

 

Toyota, 1997 yılından bu yana 6 milyon 200 bin adetlik hibrit otomobil satışıyla benzer otomobillere göre Türkiye’nin son 7 yıllık benzin tüketimine eşdeğer 15 milyon litre akaryakıt tasarrufu sağlarken, 41 milyon ton daha az CO2 salımı gerçekleşmesinde başrolü oynadı.

 

Toyota, sürdürülebilir ulaşım için kısa ve orta vadede “hibrit” teknolojisini çözüm olarak görüyor. Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Toyota’nın enerji kaynaklarının verimli kullanımı ve böylece CO2 salımını en aza indirme yönündeki çalışmalara 1970’li yıllarda başladığını belirterek “Ulaşım sektörü tüm dünyadaki CO2 salımının önemli bir kısmını oluşturuyor. Çevre konusunda geliştirilen teknolojiler ile öncü ve lider konumunu sürdüren Toyota ayrıca, çevreyi kirleten değil havayı temizleyen otomobiller üretmek için çalışıyor. Ürün tasarımı ve geliştirilmesinden geri dönüşüme kadar tüm sürecin kontrol altında tutulması için de programlar geliştiriyor. Toyota olarak hedefimiz hibrit teknolojisini 2020 yılından sonra tüm otomobillerimize uygulamaktır” dedi.

 

Bugün yoğun İstanbul trafiğinde yakıt maliyetlerinden kaynaklı senede yaklaşık 4 milyar TL’nin istenmeden israf edildiğini de sözlerine ekleyen Bozkurt şunları söyledi;

‘Toyota markası için “çevre” en öncelikli konuların başında gelmektedir. Gelecekte çevre dostu araçların tercih edilme kriterlerinde ilk sırayı alacağına da inanıyoruz. Toyota hibrit teknolojisini bugüne kadar başarıyla uygulamış ve uygulamayı sürdürmektedir. Toyota, akıllı ulaşım sistemleri, güvenlik sistemleri ve yüksek kapasiteli lityum–air batarya gelişimine yönelik çalışmalarına da devam etmektedir.”

 

Toyota’nın çevreci otomobil teknolojisi

 

Toyota, enerji yoğunluğunu maksimize edecek sistemler ile kablosuz pil şarj sistemi testlerine aralıksız devam ederken, yakıt hücreli motor teknolojileri üzerinde de yoğun bir çalışma sürdürüyor.  Bunun son örneği olarak,  hidrojen yakıt hücreli otomobillerin gelişimine öncü olarak hibrit FCV konseptinin 2015 yılında yollarda olması planlanıyor. FCV konsept sadece su buharı üreten, dünyanın en yüksek güç yoğunluğuna sahip 4 kapılı sedan otomobili olacak.

Toyota, yakın gelecekte fosil yakıtların hala ana enerji kaynağı olacağı düşüncesinden hareketle mevcut ürün gamındaki dizel ve benzinli motorlarının verimliliğini geliştirmeyi de sürdürüyor. Toyota, konvansiyonel yakıt  kullanılan motorlarda performans ve sürüş keyfinden taviz vermeden yakıt tüketimi ve egzoz gazı emisyonunun minimuma düşürülmesini hedefliyor.

Haberin Devamı

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com