100_1

E-posta ile abone ol

Mavi yakada gıda sektörü inşaatın tekelini kırdı


Türkiye’de işsizlik yüzde 9,7’den yüzde 9’a gerilerken, mavi yaka ve ara kademe istihdamında gıda sektörü galip çıktı. Türkiye’nin mavi yaka ve ara kademede lider insan kaynakları sitesi Eleman.net’in verilerine göre;  bu yılın ilk 6 ayında sektörler açısından dönemsel değişim başrolde oldu.  Yılın ilk 6 ayında gıda sektörü yayınlanan ilan sıralamasında inşaat sektörünün tekelini kırarak 1’inci sıraya oturdu. Yayınlanan ilan sıralamasında gıdanın ardından  inşaat, bilişim, tekstil, eğitim, imalat, elektrik ve elektronik ile savunma ve güvenlik sektörleri 2014’ün ilk yarısında lokomotif sektörler olarak yer aldı.

TÜİK’in açıkladığı son istihdam verilerine göre, Türkiye’de bu yılın başında yüzde 10 seviyesini aşan işsizlik oranı, Nisan ayında yüzde 9 seviyesini yakaladı. Mavi yaka ve ara kademe istihdamında galip gelen gıda sektörü,  bu gerilemede etkin sektör olarak yer aldı…

Türkiye’nin mavi yaka ve ara kademede lider insan kaynakları sitesi Eleman.net,  veri tabanında yer alan ilanlar ve sağlanan istihdam verileri üzerinden 2014 yılının ilk 6 ayını değerlendirdi. Buna göre, sektörler açısından yaşanan dönemsel değişim nedeniyle, ilanı yayınlanan sektörler arasında gıda sektörü ilk sırada yer aldı. Yayınlanan ilan sıralamasında tekel olarak 1’inci sırada yer alan inşaat sektörü ise, 2’nci sıraya geriledi. Yılın ilk yarısında yayınlanan ilan sıralamasında gıdanın ardından  inşaat, bilişim, tekstil, eğitim, imalat, elektrik ve elektronik ile savunma ve güvenlik sektörleri öne çıktı.

Bu sektörel dağılım açısından bakıldığında en çok ilan yayınlanan bölümlerde de, inşaatın ana kolu olan şantiyenin de tekelinin kırıldığı gözlendi. Yılın ilk 6 ayında sırasıyla satış- pazarlama, muhasebe, güvenlik, üretim, ofis yönetimi ve sekreterlik, eğitim bölümleri en çok ilan yayınlanan bölümler oldu.Yılın ilk  6 ayında Eleman.net’te 110 bin 80 ilan yayınlanırken, ilanlara yapılan başvuru sayısı 5 milyon 505 bini buldu. Bu başvurulardan 47 bin 29 kişi Eleman.net aracılığıyla işe yerleştirildi.

En Çok İlan Yayınlayan Sektörler

İlan Oranı

Gıda

6.8 %

İnşaat

6.2 %

Bilgisayar / BT / Internet

5.4 %

Tekstil

5.3 %

Eğitim

4.9 %

İmalat

4.6 %

Elektrik ve Elektronik

4.5 %

Savunma/Güvenlik

4.3 %

Reklamcılık

3.8 %

Restorancılık

3.5 %

En Çok İlan Yayınlanan Bölümler

İlan Oranı

Satış-Pazarlama

11.8 %

Muhasebe

8.5 %

Güvenlik

5.5 %

Üretim

4.6 %

Ofis Yönetimi / Sekreterlik

4.3 %

Eğitim

3.1 %

Şantiye

2.8 %

Gıda

2.7 %

Temizlik

2.3 %

Çağrı Merkezi

2.0 %

Gıda ve turizmde hareketlilik

Yayınlanan ilanlar ve başvurulan ilanlar açısından bakıldığında yılın ilk 6 ayında dönemsel olarak bazı sektörlerin ön plana çıktığını belirten Eleman.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olarak her geçen gün büyümesini sürdüren inşaat sektörü, insan kaynakları sektörü açısından da ciddi bir potansiyel barındırıyor. Bunu yayınlanan ve başvurulan ilanlar sıralamasında ilk sırada yer alan konumuyla uzun bir süredir hissediyoruz. Ancak bu senenin ilk 6 aylık verilerinde, inşaat sektörünün 2’inci sıraya gerilediğini gıda sektörünün ilk sıraya yükseldiğini gözlemledik. Yine turizm sektörünün sezon hazırlıkları nedeniyle de ilkbahar aylarında hareketlendiğini ve ilk sıralara yerleşmese bile sıralamada birkaç basamak yukarı çıktığını söyleyebiliriz.  Yılın 2’nci yarısında da bu sektörlerin ilan yayınlama ve istihdam sağlama açısından ilk sıralarda yer alacağını öngörüyoruz.”

“Sektörlerin değişen beklentileri İK’da değişimi yönetiyor”

Sektörler açısından bakıldığında değişen beklentilerin insan kaynakları sektöründeki değişimi yönettiğini vurgulayan Duyarlar, konuya ilişkin Mayıs ayında güvenlik sektöründeki istihdam arayışıyla bu alanda yukarı yönlü yaşanan hareketliliği örnek gösterdi. Duyarlar: “Mayıs ayında güvenlik sektörü ciddi bir arayış içine girerek çok istihdam sağlayan alan oldu.  Sektörün istihdam oranı Nisan ayında yüzde 4.4 iken, mayıs ayında yüzde 16.4’ü gördü. Yine ilan oranı Nisanda yüzde 3.6 iken, Mayıs ayında yüzde 5’e yükseldi” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>