100_1

E-posta ile abone ol

Türkiye’nin geleceği ve ekonomisi “STEVİA G7” ile şekillenecek

Tarımsal bioteknolojinin bir yöntemi olan “bitki doku kültürü” ile 2008 yılından bu yana virüsten hastalıksız ve sertifikalı bitki üreten Algen Biotechnology,özel AR-GE teknikleriyle tarım sektöründeki büyümesini hızla sürdürüyor. Türkiye’nin gelişimi ve Avrupa Birliği ile entegrasyonunda önemli rol oynayan tarımsal bioteknoloji ürünlerinin üretimi konusunda öncü firmalar arasında yer alan Algen Biotechnology, Türkiye’de ilk kez “masum şeker” Stevia G7’yi üreterek tarım sektöründe yeni bir dönemin kapısını açtı.

Stevia G7 Basin Toplantisi Gorsel 1

Türkiye’nin geleceğine önemli katkılar sağlayacak bu önemli gelişmenin detayları Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülçin Saltan, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, Simbioyaşam Proje Direktörü Mehmet Yürük tarafındanünlü top model Tülin Şahin’in katılımı ile düzenlenen basın toplantısıylapaylaşıldı. Toplantıda, Algen Biotechnology’nin “Simbioyaşam” felsefesiyle Türkiye’de ilk kez ürettiği Stevia G7’nin özellikleri, faydaları, tarım sektöründeki yenilikleri ve son gelişmeleri aktarıldı.

Simbioyaşam Proje Direktörü Mehmet Yürük, Algen Biotechnology’nin sahibi olduğu “Simbioyaşam” felsefesinin tanımı, amacını detaylı açıklarken doğru tanı, doğru genotip , doğru bitki ve doğru kullanım kavramlarının detaylarına dikkat çekti.

Mehmet Yürük, Algen Biotechnology’nin geliştirdiği“Simbioyaşam” felsefesinin, hastalığınıza iyi gelecek doğru tanı teşhisi konulduktan sonra, önerilen ürünündoğal genotipler içerisinde bilimsel araştırmalarla en faydalı, en doğru genotipe sahip olan ürünün tespit edilmesi ve bu yolla insanlara maksimum faydayı sağlayacak doğru bitkilerin pazara sunulması ve doğru kullanılmasımantığı ile ilerlediğini vurguladı. Yürük, “Simbioyaşam felsefesi çerçevesinde üretilen Stevia G7, dünyadaki en iyi 14 Stevia genotipi arasından seçilmiş, en iyi 2 genotipten biriyle ürettiğimiz bir bitkidir. “En iyi genotip” diyoruz çünkü, her Stevia bitkisi Stevia G7 kadar tatlı ve kaliteli değildir. Amacımız, en doğru Stevia tohumunu ülkemizde yaymak ve etkin bir biçimde kullanılmasını sağlamaktır.Ülkemizde satılan birçok Stevia tohumu, bitkisi ya da tabletinin aksine Stevia G7, daha tatlıdır ve % 100 doğal içeriğiyle sağlımızı en iyi şekilde korumamıza yardımcı olur” dedi.

“Sağlıklı beslenirken ağzınızın tadı kaçmasın”

“Masum şeker” STEVİA G7 ile şeker hastaları, obeziteyle mücadele edenler, şekerden vazgeçemeyenler ve sağlıklı yaşamak isteyen herkesin ağzının tadını kaçırmadan hayatını tatlandırabileceğini belirten Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülçin Saltan, “Stevia rebaudiana bitkisi özellikle Güney Amerika ülkelerinde özellikle Paraguay’da yüzyıllardan beri tatlandırıcı olarak kullanılan bir bitkidir. Halk tarafından bu kadar uzun süre kullanılması bitkiyi kullanım açısından “güvenli” hale getirmektedir. Bitki ve bitkiden elde edilen steviozit için  dünyadaki en büyük tüketici ve üretici ülke Japonya’dır. Türkiye’de ise bitkinin yaprakları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan Tıbbi Bitki Listesinde “pozitif” olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca Stevia’nın tatlandırıcı olarak kullanımı Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’ne uygundur” dedi.

“Günümüzde, insanlık tarihi kadar eski olan birçok maddenin tüketiminin, değişen yaşam koşullarına paralel olarak insan sağlığını tehdit eden bir unsur olarak karşımıza çıktığını sıklıkla görmekteyiz” diyerek “şekersiz” yaşamanın önemini vurgulayan Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhan Sakaryasözlerine şöyle devam etti: “Bu maddelerden önemli biri de şeker olup, diabetik ve kalori kısıtlaması gereken hastalarda uzun yıllar alternatif olarak sentetik tatlandırıcılar kullanılmasına karşın bu maddelerin toksik etkileri yeni doğal ürünlerin araştırılmasına neden olmuştur.

Stevia G7 ürününü görebilmek ve satın alabilmek için www.simbioyasam.com internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Türkiye’nin geleceği ve ekonomisi “STEVİA G7” ile şekillenecek için yapılan yorumlar

  1. ege çiftcisi Cevapla

    08 Şubat 2014 - 16:20

    bu ürünü üretip pazarlamak istiyorum bana yardımcı olabilecek birisi varmı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>